بررسی

یادداشت هایی در روابط بین الملل و غرب آسیا

بررسی

یادداشت هایی در روابط بین الملل و غرب آسیا

طبقه بندی موضوعی

آمریکا و حمله به داعش!!

پنجشنبه, ۲۷ شهریور ۱۳۹۳، ۱۰:۲۵ ق.ظ

چرا آمریکا زمانی از داعش حمایت میکند و زمانی در مقابل آن می ایستد؟موضع گروه هایی نظیر داعش در قبال آمریکا و غرب چیست؟ آباگروه های تروریستی فعال در عراق وسوریه خطری برای اروپا و امریکا محسوب میشوند؟ هدف از ائتلاف ضد داعش چیست؟ نقش ایران در این بحبوحه چه میتواند باشد؟

روابط داعش وغرب:

این سوال همیشه مطرح است که چرا القاعده زمانی در افغانستان و عراق بر علیه امریکا میجنگد و وقتی دیگر از حمایت های بی دریغ آن برخوردار میشود؟ پاسخ به این سوال در این مقاله نمی گنجد اما به طور مختصر:شکی نیست که هسته ی اولیه ی القاعده با کمک سرویس های اطلاعاتی آمریکا,پاکستان و عربستان تحت عنوان طالبان و برای مقابله با ارتش سرخ در افغانستان به وجود آمد.اما اینگونه هم نبوده که همواره در هماهنگی تام و کامل با آمریکا باشند.بلکه زمانی که احساس قدرت کنند برای بوجود آورنده ی خود نیز دردسر ساز میشوند. چنانکه در اوایل اشغال عراق و یا هم اکنون در افغانستان اینگونه است.والبته آمریکا برای حفظ نظام جهانی مورد نظر خود بسیاری از دوستان خود را قربانی کرده است. میتوان این روابط را با رابطه ی آمریکا و صدام مقایسه کرد.صدام در اوایل جنگ ایران و عراق از پشتیبانی غیر رسمی آمریکا برخوردار بود.در خلال جنگ کویت صدام منافع آمریکا را باخطر روبرو کرد و آن ها نیز مستقیما با صدام درگیر شدند تا انتفاضه ی نجف خواستار سرنگونی صدام بودند ولی بعد به او در سرکوب کردن انقلاب کمک کردند و سرانجام در سال 2003 حکومت او را به زیر کشیدند.

اما از این طرف نگاه این گروهها به آمریکا چگونه است؟باید گفت این گروه ها نگاه های متفاوتی به غرب دارند.ولی در مورد خاص داعش باید یک تقسیم بندی در میان اعضای آن صورت بگیرد:در سطح سران و فرماندهی داعش به طور مسلم هماهنگی و ارتباط پیوسته ای با سرویس های جاسوسی غربی و عربی وجود دارد به خصوص که بعضی از این سران سابقه ی عضویت در حزب بعث را هم دارند.در سطوح بعدی یک سری از این ها محکومین زندان های برخی کشورهای منطقه اند که با آموزش و تجهیز همین کشورها به سوی شامات گسیل داده شده اند.عده ی دیگر چچنی ها هستند که شاید برای سرنگونی بشار اسد طرفدار روسیه به این گروه پیوسته اند.و عده ی زیادی هم به اشتیاق جهاد فی سبیل الله از نقاط مختلف دنیا در اینجا گرد آمده اند.وهمین گروه هستند که اروپا و آمریکا از بازگشت آن ها نگرانند.اما اینکه چرا این گروه ها در فلسطین به جهاد نمیروند حاصل این تفکر است که تشکیل حکومت خلافت و نابود کردن علوی ها و شیعیان مقدم بر آزادی فلسطین است.

هدف آمریکا از حمله به داعش:

1-تطهیر چهره ی آمریکا: آمریکا و برخی کشورهای اروپایی مدت هاست که به حمایت از تروریسم در سوریه متهم اند از اینرو برای بازسازی چهره ی مخدوش خود هم که شده باید این نمایش را به راه بیاندازند.

2-تضعیف حاکمیت دولت عراق و ارتش:تحولات چند سال اخیر عراق حاکی از آنست که عراق روز به روز در حال رشد است و در آینده ای نه چندان دور به یک قدرت منطقه ای تبدیل خواهد شد و مانعی جدی بر راه تسلط آمریکا و تحدید کننده ی موجودیت اسرائیل خواهد بود.برای همین در صدد است تا با دخالت بین المللی حاکمیت دولت عراق در سرزمین خودش را تحدید کند.

3-قدرت نمایی و ارائه راه حل نهایی:همانطور که سید حسن نصرالله چند هفته ی پیش اشاره کرد آمریکا به دنبال خسته کردن مردم منطقه با ایجاد هرج و مرج است.تا در نهایت به عنوان فر شته ی نجات وارد صحنه شود و مردم به ستوه آمده از این وضعیت به سلطه آمریکا تن دهند.این شبیه همان نقشه ای است که در مصر برای بازگشت نظامیان به قدرت اجرا شد.

4-ایجاد دین:امریکا به دنبال این است که با همراه کردن کشورهای عربی منطقه دولت عراق نسبت به خود وآن ها مدیون کند و در روند تصمیم گیری سیاسی عراق ملاحظات خود را تحمیل کنند.

ذکر اینکه ضروری است که اگر داعش قادر به تجزیه ی عراق بود آمریکا هرگز دست به چنین اقدامی نمی زد بلکه با صراحت از آن حمایت میکرد.

نقش ایران: آنگونه که شواهد حاکیست مقامات آمریکایی تمایل زیادی به همکاری ایران در این قضیه داشته ند و این البته یک تکه از پازل نقشه ی جدید آن هاست, تکه های دیگر را باید در توافقنامه ی ژنو,مسئله ی حقوق بشر و ... جستجو کرد.

آمریکا دو هدف را از این همکاری دنبال میکند:1-این همکاری زمینه ی همکاری های بعدی را فراهم میکند 2-همراهی ایران با آمریکا در هرزمینه ای از نفوذ ایدئولوژی انقلابی آن می کاهد.

خوشبختانه این ترفند هم با زیرکی مسئولین نظام خنثی شد و علی رغم تمایلاتی که در دستگاه سیاست خارجی وجود داشت وزیر خارجه ورییس جمهور محترم هرگونه همکاری با آمریکا را در این زمینه رد کردند.البته لازم به تذکر است که همکاری به طور غیر مستقیم و از طریق اروپا نیز میتواند خسارت های سنگینی برای کشور داشته باشد.بهترین نقشی که ما میتوانیم داشته باشیم کمک غیر مستقیم به دولت عراق برای برچیدن این فتنه است.

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی